Gasztronómia
Málta történelméből adódóan konyhájukban érvényesülnek arab, olasz és angol hatások is. Az elmúlt évszázadok nélkülözései miatt a helyi ételek egyszerű alapanyagokból állnak, amit a máltaiak ötletesen variálnak.
A kenyér fontos szerepet játszik étkezésükben, szeretik olajjal megkenve, sózva, borsozva, paradicsommal, fokhagymával, kapribogyóval és mentával fogyasztani. Helyi kenyerük a Ftira, amit nagyon sokféle módon megpakolják és mint egy szendvics árulják miden sarkon.
A tehén- és kecskesajt is nagy népszerűségnek örvend, specialitásuk a gbejniet, amely a Gozó szigetén tartott kecskék és juhok tejéből készül.
A tésztaféléket is nagyon kedvelik, és rengeteg pizzát is készítenek.
Máltai specialitás a fenkata, a nyúlmájjal és nyúlszósszal készített spagetti. A sós torták gyakran kerülnek terítékre sajtos, borsós-hagymás, spenótos-sajtos, tojásos-fűszeres változatban.
A sült nyúlhús főétel, de szívesen fogyasztják az olívás marhahúst (bragjoli) zöldborsóval és sárgarépával, vagy a sült töltött csirkét (tigiega mimlija) olívával, fokhagymával és paradicsommal.
A halak és a tenger gyümölcsei nagy választékban állnak rendelkezésre, az egyik legismertebb halfajta a lampuka. A zöldségeket (paprika, articsóka, padlizsán) gyakran megtöltik olívával, szardellával, tonhallal, és még sok mással.
A sütemények nagyrészt arab eredetűek, ízük rendkívül édes. A legismertebb, jellegzetes édességük az lmqaret: ez olajban sült, datolyával töltött gyémántformájú tésztát takar, amit frissen, melegen, porcukorral megszórva, fagyival körítve érdemes elfogyasztani.
A legnépszerűbb helyi készítésű sör a CISK. A legismertebb máltai üdítőital pedig a Kinnie, ami olyan mint egy narancsos kóla. Nem tartalmaz mesterséges adalékanyagokat vagy koffeint, kizárólag narancs és más gyümölcsök sűrítményéből és akromatikus gyógynövényekből készül.
Na és persze finom kávéjuk van!